Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 68 lata, a przeciętna zasobność przekracza 301 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych poprzez stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych, a w szczególności zgodności biocenozy leśnej w warunkami biotopów; zapewnienie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej, kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zasadzie sprężeń zwrotnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór na lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Gryfice jest prowadzony na terenie Powiatu Gryfickiego zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy Starostą Powiatu Gryfickiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Gryfice. Powierzchnia nadzorowanych lasów wynosi ponad 600 ha. Na terenie Powiatu Kamieńskiego i Kołobrzeskiego Nadleśnictwo Gryfice nie prowadzi nadzoru.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

LASY NADLEŚNICTWA

LASY NADLEŚNICTWA

Pod zarządem Nadleśnictwa Gryfice znajduje się niemal 20 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 500 ha lasów prywatnych.

Nadleśnictwo Gryfice jest jednym z 35 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Ogólna powierzchnia zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 991,58 km2. Nadleśnictwo Gryfice jest nadleśnictwem dwuobrębowym o powierzchni ogólnej 19.358 ha (stan na 01.01.2019r.) i jako jedyne w RDLP w Szczecinie gospodaruje na 219 kompleksach leśnych.
Ewenementem w skali kraju jest fakt, że w zasięgu nadleśnictwa leży 41 km wybrzeża Bałtyku.

Widok lasów nadmorskich nadleśnictwa -fot.arch.nadleśnictwa


Jest jedynym nadleśnictwem o tak długiej linii lasów w pasie nadmorskim. Duża ilość kompleksów leśnych oraz ich rozproszenie na znacznym obszarze, z utrudnionym dojazdem do nich komplikuje w istotny sposób wykonywanie zadań gospodarczych i ochronnych. Odległość pomiędzy skrajnymi punktami wynosi na kierunku W-E 50 km, a N-S 38 km.
Powierzchnia poszczególnych obrębów wynosi:
- obręb Gryfice                     12284 ha,
- obręb Kamień Pomorski      7074 ha.

Administracyjnie lasy nadleśnictwa położone są w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego obejmując łącznie swym zasięgiem 12 gmin na terenie trzech powiatów:

- gryfickiego w gminach:
 Brojce,Gryfice, Karnice, Płoty, Rewal, Trzebiatów oraz w miastach Gryfice i Trzebiatów,

- kamieńskiego w gminach:
 Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Świerzno oraz w mieście Kamień Pomorski,

- kołobrzeskiego w gminach:
 Rymań i Siemyśl.

Nadleśnictwo  nadzoruje ponad 500 ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa położonych na terenie 6 gmin. 

W zasięgu działania nadleśnictwa brak jest zakładów przemysłowych, co warunkuje jednocześnie wykorzystanie tych terenów dla prowadzenia gospodarki rolniczej i leśnej, a bezpośrednie sąsiedztwo wybrzeża Bałtyku, powoduje iż tereny te są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym co sprzyja rozwojowi bazy uzdrowiskowej i turystycznej w regionie.