Wydawca treści Wydawca treści

Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Gryfice

Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście weekendu majowego mamy dla Was propozycję - nocowanie na dziko w lesie! Dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich chcących doświadczyć głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. To pomysł na odpoczynek od wielkomiejskiego szumu i wsłuchanie się w siebie. Zainteresowany?

Program Lasów Państwowych pt. "Zanocuj w lesie",  oficjalnie startuje 1 maja br.

W ramach Programu nadleśnictwo Gryfice  wyznaczyły na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Co istotne – nie ma tam żadnych oznaczeń w terenie, tj. tablic, ogrodzeń, itp. Wyznaczone miejsca można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach oraz na naszej stronie w załącznikach.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, udostępnionym do pobrania w formie pliku (Regulamin obszaru Programu Zanocuj w lesie.pdf) znajdującego się u dołu strony.
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wejściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://gryfice.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Informacje są dostępne w formie plików  (Prace gospodarcze w roku 2021 na obszarze zanocuj w lesie(...).pdf) znajdujących się u dołu strony.
  6. Z czasowymi wyłączeniami / zmianami przebiegu szlaków.
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

        Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich:

   Koło Łowieckie „Rega” w Gryficach adres internetowy: rega-gryfice.pl,

    Koło Łowieckie „Dzik” w Gryficach, adres e-mail: dzikgryfice@wp.pl lub profil na facebook.com

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza udostępnionego do pobrania w formie pliku (Formularz zgłoszenia noclegów.docx) znajdującego się u dołu strony oraz przesłanie go na adres :gryfice@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt telefoniczny do koordynatora programu w nadleśnictwie: +48 697-520-014  oraz e-mail: marek.latacz@szczecin.lasy.gov.pl


Jak się przygotować do wyprawy na "nocowanie na dziko" w lesie?
Ważne, żeby zapoznać się z prognozą pogody dla obszaru, na który się wybieramy. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnujmy z pobytu w lesie. Ponadto pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynym użytkownikami lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Bądźmy widoczni i np. używajmy sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawmy na noc zapalone, widoczne z daleka światło. Chętnym na nocowanie w lesie, rekomendujemy użycie hamaka i płachty biwakowej. W przypadku rozbicia namiotu pamiętajmy, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.

Gdzie znajdę obszary wyznaczone do Programu?
W Banku Danych o Lasach pod linkiem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub w aplikacji mobilnej.

Jak korzystać z map?
W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe. Jeśli interesują Was jedynie obszary trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj
w lesie” lub kliknąć tutaj.

Na mapie znajdują się dwa rodzaje (wyróżnione kolorami) obszarów:

  • kolor pomarańczowy - obszary, na których można korzystać z kuchenek gazowych przez najbliższy rok – do 14 kwietnia 2022 r. na całym obszarze, a ogniska tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
  • kolor żółty - pozostałe obszary, gdzie można korzystać z ognia wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu.

 

Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz mapą poglądową Polski, gdzie zaznaczone są wszystkie obszary (link).

 

Życzymy ciekawych przygód!

 

Zachęcamy Państwa  do wypełnienia ankiety " Zanocuj w lesie" -użytkownicy http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl