Wydarzenia Wydarzenia

#BiegamBoLubię Lasy-rusza ogólnopolska akcja "Trenuj w lesie "

Od 11 października na terenie całego kraju będzie możliwość poprawy swojej kondycji fizycznej na łonie natury w asyście trenerów lekkiej atletyki. Treningi będą odbywać się na terenie wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, w tym Nadleśnictwa Gryfice Ośrodek  Szkoleniowo- Wypoczynkowy "Bażyna" w Pogorzelicy.

Godzinne spotkania w lesie będą realizowane przez 11 weekendów,od 11 października aż do 20 grudnia. Jest to propozycja dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i tych, którzy zamierzają rozpocząć uprawianie sportu.

Tereny leśne w Polsce są otwarte na rekreację. W polskich lasach miejsc, w których można biegać, są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szlaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych, czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 950. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. Tras do biegania na terenach Lasów Państwowych jest tyle, że z większości miejsc w Polsce dojedziemy do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajdziemy leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć.

Zalety biegania w lesie

Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, na które jesteśmy skazani w miastach, zdecydowanie bardziej eksploatuje nasze mięśnie oraz stawy. Las to miękka i urozmaicona (pofałdowana) nawierzchnia, która niweluje siłę każdego uderzenia stopy o podłoże, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób początkujących mających lekką nadwagę oraz brakiw technice biegu. Las to także idealne miejsce do wykonywania takich jednostek treningowych jak: cross (który należy wykonywać w urozmaiconym terenie) oraz siła biegowa (podbiegi, piaszczyste odcinki).

Dodatkowo ważnym aspektem jest także jakość powietrza. Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze, niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco. Okres jesienno-zimowy to niestety większy smog w miastach, czy osiedlach domów jednorodzinnych. Na leśnej ścieżce śmiało można odetchnąć świeżym powietrzem, a przy tym odpocząć od zgiełku podziwiając piękno przyrody. Nie pozostaje nic innego jak ubrać się w dres, zawiązać buty i ruszyć wspólnie z naszymi trenerami ku leśnej, biegowej przygodzie, zostawiając w tyle betonową, miejską dżunglę!

Treningi realizowane są  zgodnie z przepisami z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356 z późn. zm.).

Podczas treningów pod nazwą „BiegamaBoLubię LASY” uczestniczyć może nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie.

 

 Pytania można kierować pod adres:

fundacja@wychowanieprzezsport.pl

 

Więcej informacji:www.biegambolubie-lasy.pl,

FB: https://www.facebook.com/Biegam-Bo-Lubię-LASY-1528147780735398

 

źródło:www.biegambolubie-lasy.pl

 

 

 

Miejsce wydarzenia: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Bażyna" w Pogorzelicy

Data rozpoczęcia: 11 pażdziernika 2020 r. godz. 9:30

Data zakończenia: 20 grudnia 2020 r. godz. 10:30

Kontakt: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Bażyna" , Leśniczy Leśnictwa Mrzeżyno Paweł Poluszyński

Telefon:913863109, 785187412, 725520019, 603183355

E-mail:osw.pogorzelica@szczecin.lasy.gov.pl, pawel.poluszynski@szczecin.lasy.gov.pl,