Asset Publisher Asset Publisher

Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Gryfice

Obszary leśne leśnictwa: Rybokarty, Kołomąć, Lubin 

Serdecznie zapraszamy Państwa; przybywajcie i czujcie się dobrze w leśnych ostępach. Spędzenie czasu na łonie natury pobudzi Wasze zmysły a cisza i czyste powietrze sprawi, że odpoczniecie. Bądźcie Państwo częścią tego wspaniałego organizmu jakim jest las i bądźcie dobrzy dla lasu ,nie śmiećcie, uważajcie gotując posiłki. Życzymy ciekawych przygód.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z :

1. regulaminem korzystania z obszarów ( Regulamin obszaru Programu Zanocuj w lesie.pdf) znajdującego się u dołu strony.

2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli    nie, należy drewno przynieść ze sobą. 

  a. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.

Wyznaczonymi miejscami do rozniecania ognia są: miejsce postoju „Rozlew”,53°51'31.3”N 15°13'36.5″E oddz.422m 53°54'01.0″N 15°13'26.1″E oddz.405c W razie wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie.

Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu należy przynieś ze sobą.

Pozyskiwanie drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych, jest zabronione.

Na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych ( więcej informacji pkt. 17 Regulaminu korzystania z obszaru objętego programem „Zanocuj w lesie”).

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu  https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://gryfice.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie

5. z informacjami ,gdzie mogą byc prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

6. z czasowymi wyłączeniami / zmianami szlaków

7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niz 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza udostępnionego do pobrania w formie pliku (Formularz zgłoszenia noclegów.docx) znajdującego się u dołu strony oraz przesłanie go na adres :gryfice@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Paweł Wojciechowski tel. 91 384 33 21 oraz e-mail: pawel.wojciechowski1@szczecin.lasy.gov.pl

UWAGA! W okresie jesiennym i zimowym mogą odbywać się polowania zbiorowe, które koła łowieckie mają obowiązek zgłaszać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie zbiorowe, obowiązuje zakaz wstępu!  

Informację o terminach polowań zbiorowych można uzyskać na stronach internetowych urzędów gmin lub od koordynatora programu "Zanocuj w lesie",  pod numerem +48 91 38 433 21 wew.337 lub mailowo: pawel.wojciechowski1@szczecin.lasy.gov.pl

Wyznaczony obszar jest oddany w dzierżawę Kołom Łowieckim: „Rega” Gryfice obwód nr 54, „Dzik” Gryfice obwód nr 35 oraz „Knieja” Jaromin obwód nr 55.

Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz mapą poglądową Polski, gdzie zaznaczone są wszystkie obszary (link).

Nadleśnictwo Gryfice przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie ", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotazu udostępniania obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznnym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotazu w stały program pn." Zanocuj w lesie ".