Lista aktualności Lista aktualności

Z kart historii

W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował Westerplatte,  bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości.

Tego samego ranka wojska niemieckie – bez wypowiedzenia wojny – zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe, a pierwszym zbombardowanym miastem był Wieluń.

Dziś po raz kolejny wracamy do wydarzeń z 1 września 1939 r., gdy hitlerowskie Niemcy zaatakowały nasz kraj, łamiąc wszelkie pokojowe układy i postanowienia. A 17 września 1939 r. ze wschodu najechała nas armia Rosyjska.

Polska została zakleszczona przez nieludzkich najeźdźców. Śmierć ogarnęła cały kraj. Zginęło 5 mln 600 tys. Polaków i prawie 73 mln ludzi na świecie.

Nasza ojczyzna została zakleszczona i zdradzona, jednak głęboki patriotyzm i pragnienie życia w wolnym państwie były silniejsze niż okupacja niemiecka i rosyjska.


Jan Paweł II mówił: „Naród, który zapomina o swojej historii jest skazany na zagładę”.


Żadne pokolenie w dziejach naszego państwa nie dało tak wiele nie biorąc nic w zamian.

 

CHWAŁA I CZEŚĆ BOHATEROM !!!!!!

 

zdj.TV.Republika