Lista aktualności Lista aktualności

Zakończył się remont i modernizacja budynku siedziby Nadleśnictwa Gryfice.

Ukończono trwający ponad półtora roku remont i modernizacja budynku siedziby Nadleśnictwa Gryfice. Sam budynek urokliwie położony na skraju leśnego kompleksu jest już dość leciwy – został wybudowany w 1902 roku jako sanatorium. Od 70 lat stanowi siedzibę Nadleśnictwa Gryfice i wyraźnie domagał się interwencji fachowców od budownictwa.

Modernizacja takiego budynku nie jest sprawą prostą i włożono sporo starań aby zachować zabytkowy architektoniczny charakter ale z uwzględnieniem potrzeb funkcjonalnego zarządzania nowoczesną firmą. Wszystko udało się znakomicie.

Wyremontowano wieżę której drewniana konstrukcja praktycznie wyczerpała swoją konstrukcyjną funkcję i wykonano całkowicie nową z lepiej zabezpieczonego przed upływem czasu drewna, wymieniono blaszane pokrycie dachu z blaszanego na dachówkę a także został oczyszczona, odświeżona i zabezpieczona wykonana z czerwonej cegły elewacja. Najwięcej działo się w samym budynku, myśląc zarówno o ekologii jak i ekonomii zastąpiono stosowane dotąd źródło ogrzewania opalane olejem na gruntowe pompy ciepła. Gruntowną modernizację przeszły pomieszczenia piwniczne w których powstał rodzaj archiwum – czyli skład akt, oraz poddasze zagospodarowane na potrzeby komfortu pracy pracowników nadleśnictwa. Swoje miejsce znalazły tam m.in. pomieszczenie socjalne, mała sala narad, biblioteka, pomieszczenia dla specjalistów.

W ubiegłym roku Nadleśnictwo Gryfice obchodziło uroczyście 70 lecie działalności oraz otrzymało swój sztandar. Te wydarzenia zainspirowały leśników do nawiązania do historycznej tradycji umieszczania w oficjalnych budynkach tzw. „kapsuł czasu” zawierających informacje o budowniczych fundatorach i aktualnych czasach w chwili oddawania obiektu do użytku. Odkrywane po latach są doskonałą pamiątką i wspomnieniem o ludziach którzy w tych działaniach uczestniczyli. Doskonałym miejscem na umieszczenie własnej kapsuły czasu okazał się oculus,który stracił po wcześniejszej przebudowie swoją pierwotną funkcję ale doskonale spełnił zadanie pomieszczenia metalowego pojemnika z historyczną zawartością. W środku znalazły się materiały dotyczące bieżącego funkcjonowania Nadleśnictwa, okolicznościowe pamiątki w tym po kilka aktualnych monet i banknotów, medal 70- lecia Nadleśnictwa a także element nowoczesności – pendrive z nagraniem ubiegłorocznych uroczystości obchodów 70- lecia i nadania sztandaru. Całość została od wewnątrz podświetlona a na zewnątrz przykryta szklaną płytą z logo Lasów Państwowych