Lista aktualności
Fotografowanie przyrody
Każdy marzy o zrobieniu zdjęcia dzikiej zwierzyny w jej naturalnym środowisku. Nie każdy jednak może wejść na teren ostoi, gdyż objęte są zakazem wstępu. Bywa jednak, że cierpliwość i skuteczna obserwacja w innym miejscu też może zapewnić sukces. Wystarczy choćby wczesnym świtem wyjść na śródleśną łąkę, by uchwycić wracające z żerowiska sarny czy jelenie.
Fotografowanie przyrody wymaga nie tylko wiedzy i cierpliwości, trzeba też znać ograniczenia w tej dziedzinie, w odniesieniu bowiem do zwierząt chronionych prawo zabrania niepokojenia ich w naturalnych ostojach. Zawodowi fotograficy muszą też mieć specjalne zezwolenia na wykonywanie zdjęć wilka, orła czy bociana czarnego.
Dużo natomiast satysfakcji dać mogą bezkrwawe łowy na drobną zwierzynę i ptactwo wodne, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie osad ludzkich.
W Polsce istnieje wiele związków i klubów zrzeszających miłośników fotografowania natury. Najwięcej członków skupia obecnie Związek Polskich Fotografów Przyrody, którego założycielami byli również leśnicy.
Tekst: E. Marszałek
Żrodło : http://www.czaswlas.pl