Wydawca treści
OFERTA EDUKACYJNA
Edukacja leśna społeczeństwa (edukacja leśna) jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe, wynikające z założeń Polityki Leśnej Państwa i przyjętych "Kierunków rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych"
Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez LP wynikającym z :
- przyjętego przez Radę Ministrów w 1997 roku dokumentu dotyczącego założeń „Polityki Leśnej Państwa" określającym cele i kierunki rozwoju leśnictwa oraz sposobu ich realizacji w perspektywie pierwszej połowy XXI wieku,
- Zarządzenia nr 57 Dyrektora Generalnego LP z dnia 9. maja 2003 r., w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w LP wprowadzającego w życie dokument o nazwie: „ Kierunki rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w LP".
Do najważniejszych celów edukacji należy:
- upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej,
- podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz kształtowanie właściwego stosunku do lasu i gospodarki leśnej,
- wielostronna, racjonalna współpraca z organizacjami ochrony przyrody i stowarzyszeniami ekologicznymi.
Cele realizujemy w oparciu o następujące treści:
- Budowa i funkcjonowanie ekosystemów leśnych,
- Znaczenie lasu: ekologiczne, produkcyjne i społeczne,
- Zagrożenia i ochrona lasów,
- Ochrona przyrody,
- Praca leśnika.
Położenie Nadleśnictwa Gryfice w pobliżu miast: Gryfice, Trzebiatów oraz miejscowości nadmorskich stwarza odpowiednie warunki do prowadzenia edukacji leśnej i ekologicznej społeczeństwa.
Mamy nadzieję, że prowadzone przez leśników zajęcia dają mocne i trwałe efekty, pozostawiając dzieci i młodzież uczestniczącą w leśnych lekcjach bogatszymi w wiedzę przyrodniczą, a także niezapomniane przeżycia emocjonalne.
ZAJĘCIA TERENOWE I KAMERALNE
Tematyka prowadzonych zajęć ustalona jest przed spotkaniem z opiekunem grupy i zawsze jest dostosowana do wieku, zainteresowań grupy, czy pory roku.
Nadleśnictwo jest organizatorem lub współorganizatorem konkursów o tematyce dotyczącej lasu, jego piękna oraz zagrożeń. Konkursy organizowane prze leśników maja na celu wzbudzenie właściwych postaw wobec środowiska przyrodniczego, a także dostarczenie niezapomnianych wzruszeń podczas obcowania z przyroda i spojrzeniem na nią „okiem artysty".
Tereny, szczególnie nadmorskie, Nadleśnictwa Gryfice są masowo odwiedzane przez turystów przybywających sezonowo z całego kraju a nawet zagranicy. Mimo, że większość z nich jest zainteresowana głównie wypoczynkiem, do odwiedzających tereny leśne wybrzeża, również kierujemy ofertę z zakresu edukacji leśnej .W zależności od zapotrzebowania przez tzw. zielone szkoły i kolonie zajęcia prowadzone są na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Pogorzelicy.
Walory przyrodnicze i ukształtowanie terenu nadleśnictwa sprzyjają różnym formom turystyki - pieszej, konnej, rowerowej i wodnej.
Wszystkie te uwarunkowania sprawiły, że działalność edukacyjna prowadzona przez Nadleśnictwo Gryfice charakteryzuje się integrowaniem funkcji turystycznych z edukacją przyrodniczo-leśną.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
LASY NADLEŚNICTWA
LASY NADLEŚNICTWA
Pod zarządem Nadleśnictwa Gryfice znajduje się niemal 20 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 500 ha lasów prywatnych.
Nadleśnictwo Gryfice jest jednym z 35 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Ogólna powierzchnia zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 991,58 km2. Nadleśnictwo Gryfice jest nadleśnictwem dwuobrębowym o powierzchni ogólnej 19.358 ha (stan na 01.01.2019r.) i jako jedyne w RDLP w Szczecinie gospodaruje na 219 kompleksach leśnych.
Ewenementem w skali kraju jest fakt, że w zasięgu nadleśnictwa leży 41 km wybrzeża Bałtyku.
Widok lasów nadmorskich nadleśnictwa -fot.arch.nadleśnictwa
Jest jedynym nadleśnictwem o tak długiej linii lasów w pasie nadmorskim. Duża ilość kompleksów leśnych oraz ich rozproszenie na znacznym obszarze, z utrudnionym dojazdem do nich komplikuje w istotny sposób wykonywanie zadań gospodarczych i ochronnych. Odległość pomiędzy skrajnymi punktami wynosi na kierunku W-E 50 km, a N-S 38 km.
Powierzchnia poszczególnych obrębów wynosi:
- obręb Gryfice 12284 ha,
- obręb Kamień Pomorski 7074 ha.
Administracyjnie lasy nadleśnictwa położone są w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego obejmując łącznie swym zasięgiem 12 gmin na terenie trzech powiatów:
- gryfickiego w gminach:
Brojce,Gryfice, Karnice, Płoty, Rewal, Trzebiatów oraz w miastach Gryfice i Trzebiatów,
- kamieńskiego w gminach:
Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Świerzno oraz w mieście Kamień Pomorski,
- kołobrzeskiego w gminach:
Rymań i Siemyśl.
Nadleśnictwo nadzoruje ponad 500 ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa położonych na terenie 6 gmin.
W zasięgu działania nadleśnictwa brak jest zakładów przemysłowych, co warunkuje jednocześnie wykorzystanie tych terenów dla prowadzenia gospodarki rolniczej i leśnej, a bezpośrednie sąsiedztwo wybrzeża Bałtyku, powoduje iż tereny te są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym co sprzyja rozwojowi bazy uzdrowiskowej i turystycznej w regionie.