Asset Publisher Asset Publisher

UWAGA ŻABY NA DRODZE

Wiosenne ocieplenie wywołało poruszenie również w świecie płazów. W Polsce występuje 18 gatunków tych zwierząt, wszystkie są objęte ochroną ścisłą.

Czas wiosenny to najtrudniejszy okres dla płazów. Każdego roku podczas wypalania traw na łąkach, nieużytkach, w oczeretach, czyli nadbrzeżnych zaroślach, i w rowach ginie ogromna liczba płazów. Żaby czy ropuchy giną również pod kołami samochodów podczas przepraw do miejsc godowych.

W wielu miejscach w Polsce stosuje się rozwiązania, które mają zmniejszyć śmiertelność płazów. W miejscach preferowanych przez żaby powstają przejścia pod drogami, udrażnia istniejące przepusty oraz zakłada płotki ochronne. Płazy gromadzące się przy tych sztucznych barierach, są wyłapywane i przenoszone przez ruchliwe drogi.

Warto pamiętać, że w Polsce płazy są objęte ochroną ścisłą. Wśród 18 gatunków tych zwierząt w kraju występuje grzebiuszka ziemna, salamandra plamistą i, prowadząca nadrzewny tryb życia, rzekotka drzewna oraz dwa gatunki kumaków, trzy ropuch, cztery traszek i aż sześć gatunków żab.

Najpospolitszym gatunkiem zaliczanym do żab brunatnych, jest żaba trawna (Rana temporaria). Żaba trawna okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Jako pierwsza z żab budzi się ze snu zimowego. Żaba trawna żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, na torfowiskach, a nawet w ogrodach, parkach i zaroślach. Lubi również zarośnięte brzegi wód. Polując w nocy, żywi się pająkami, ślimakami czy dżdżownicami.

Leśnicy apelują, aby zwracać szczególną uwagę na odcinki przebiegające przez tereny podmokłe, w pobliżu stawów, jezior i wód płynących. Tam właśnie, wiosenne przebudzenie przyrody i radość z życia zderza się z cywilizacyjną ekspansją człowieka.