Asset Publisher Asset Publisher

Ruszyła kampania informacyjna o COP24

Lasy oraz ich rola w ograniczeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych będą głównym tematem zbliżającego się światowego szczytu klimatycznego. To ważne międzynarodowego spotkanie odbędzie się w grudniu w Polsce. Właśnie powstała strona dotycząca tego wydarzenia.

Corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) to najważniejsze wydarzenie w ramach procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych.

Przedstawiciele wszystkich stron Konwencji, czyli 196 państw i Unii Europejskiej, spotykają się, aby negocjować i podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu jak i samej Konwencji.

Gospodarzem najbliższego zgromadzenia, które potrwa od 3 do 14 grudnia w Katowicach, będzie Polska. Zgodnie z procedurami konwencji klimatycznej ONZ funkcję prezydenta już pierwszego dnia szczytu COP24 przejmie reprezentant Polski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka. 

Będzie to równoznaczne z objęciem przez Polskę rocznej prezydencji w procesie negocjacji klimatycznych ONZ.

Z perspektywy Lasów Państwowych istotne jest, że podczas tej konferencji ma zostać przyjęty pełen pakiet wdrażający porozumienie paryskie.

Zgodnie z zapisami Protokołu z Kioto oraz wspomnianego porozumienia, ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu może nastąpić poprzez działania na rzecz zmniejszenia emisji, jak i zwiększonego pochłaniania gazów cieplarnianych, np. przez odpowiednio zagospodarowane drzewostany.

Dlatego też podczas COP24 prezentowany będzie m.in. projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW), który ma na celu wsparcie dla neutralności emisyjnej poprzez poprawę bilansu dwutlenku węgla w atmosferze, jako jednego z głównych gazów cieplarnianych. 

 

Kampania informacyjna już wystartowała, komplet informacji o ochronie klimatu, projekcie LGW jak i o szczycie klimatycznym w Katowicach można znaleźć w nowo utworzonej stronie www.klimat.lasy.gov.pl, prowadzonej wspólnie przez zespół projektowy Leśnych Gospodarstw Węglowych, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Zakładu Informatyki Lasów Państwowych.