Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę w Nadleśnictwie Gryfice

Nadleśnictwo Gryfice w dniu 27 kwietnia 2018 roku włączyło się do ogólnopolskich akcji "1000 drzew na minutę" oraz "100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości"

Z inicjatywy Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfice na terenie leśnictwa Mrzeżyno zorganizowano akcję sadzenia lasu w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia "1000 drzew na minutę" oraz "100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości", w której udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów: Burmistrz Trzebiatowa, Z-ca Burmistrza Gryfic, Wójt gminy Rewal, duchowieństwa, służb mundurowych: Komendant  Komendy Powiatowej Policji w Gryficach, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach, Dowódca Jednostki Wojskowej w Mrzeżynie, Straż Graniczna z Rewala oraz Prezes Nadmorskiej Koleji Wąskotorowej, a także pracownicy nadleśnictwa. W ramach akcji zostało wysadzone ok. 1500 sztuk dwuletniego dęba szypułkowego na ogrodzonym gnieździe o powierzchni 0,25 ha.

Wszystkich zebranych gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice, który przybliżył cel przedmiotowych przedsięwzięć w skali nadleśnictwa i kraju. Każdego roku Lasy Państwowe sadzą około 500 milionów drzew, co w przeliczeniu daje wspomniane "1000 drzew na minutę". Ogólnie lasów w Polsce przybywa, a nasz kraj jest szóstym państwem w Unii Europejskiej pod względem ich powierzchni - co podkreślił Nadleśniczy. Następnie po przeprowadzonym szkoleniu przez Z-cę Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfice wszyscy przystąpili do sadzenia.

Nadleśnictwo Gryfice w tym roku planuje odnowić 157 ha lasu, gdzie zostanie wysadzonych blisko 1 000 000 sadzonek  gatunków lasotwórczych z czego ponad 200 000 sosny zwyczajnej, 700 000 gatunków liściastych ( dąb, buk i olcha) oraz 100 000 pozostałych gatunków.