Lista aktualności Lista aktualności

Udane grzybobranie w lasach nadmorskich.

Seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gryficach wybrali się wczoraj na grzybobranie do nadmorskich lasów Nadleśnictwa Gryfice. Zaproszonymi gośćmi byli: Starosta Powiatu Gryfickiego i Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice. To już po raz kolejny mieszkańcy naszego powiatu zebrali tak wspaniałe zbiory w pobliżu Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Bażyna w Pogorzelicy.

W poszukiwaniu grzybów towarzyszą zwykle emocje. Co dziś uda się znaleźć, jakim okazem będzie można pochwalić się przed znajomymi.

Grzybobranie warto zaplanować bez pośpiechu, aby po grzybobraniu komfortowo wypocząć i mieć miejsce na oczyszczenie i wysuszenie grzybów.Nadleśniczy przypominał uczestnikom grzybobrania, że powinniśmy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy i jesteśmy ich całkowicie pewni.

Jeśli posługujemy się atlasem, to zwracamy uwagę na wszystkie szczegóły w opisie. Gdy choć jedna cecha nie pasuje do opisu, to grzyba nie zbieramy. Najbezpieczniej jest zbierać grzyby z rodziny borowikowatych. Wśród nich są oczywiście trujące, ale powodujące lżejsze zatrucia gastryczne oraz niestrawności żołądkowo-jelitowe.

Grzybobranie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem na terenie OSW Bażyna a dla najlepszych uczestników, który zebrali najbardziej okazałe zbiory czekała nagroda.