Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie pracowników nadleśnictwa w Łukęcinie w sprawie prowadzenia gospodarki leśnej i realizacji Planu Urządzenia Lasu obowiązującego w nadleśnictwie od 2019r.

W miniony piątek Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice wraz z pracownikami uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Pana Burmistrza Dziwnowa w Łukęcinie w sprawie prowadzenia gospodarki leśnej i realizacji Planu Urządzenia Lasu obowiązującego w nadleśnictwie od 2019 r.

Inicjatorzy spotkania zaprosili także Posła na Sejm IX Kadencji Koalicji Obyawtelskiej Artura Łąckiego.

Wybitnym ekspertem w dziedzinie ekologii,typologii,siedliskoznawstwa oraz ochrony ekosystemów był Profesor dr.hab. Paweł Rutkowski z Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pan Profesor został zaproszony przez inicjatorów spotkania m.in. Mecenasa Szymona Matusiaka z Kamienia Pomorskiego -działacza stowarzyszenia "Murem za lasem ".

Profesor starał się wyjaśnić zebranym trudne zagadnienia, być może nie dla wszystkich zrozumiałe zasady prowadzenia gospodarki leśnej, ekologii i siedliskoznawstwa.

Profesor ocenił wykonywany przez nas zabieg pozytywnie; przyznał leśnikom gryfickim rację, że dokonaliśmy cięcia części drzew sosnowych, by na ich miejsce posadzić sadzonki dębu; zgodnie z wiedzą leśną i obowiązującymi przepisami.

Wywołało to wzburzenie Mecenasa, który w sposób mało elegancki przerwał - "Profesor stanął po stronie Lasów Państwowych!"

W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób, w tym jedynie kilkunastu mieszkańców Łukęcina. Krytycznie o cięciach w lesie wypowiadali  się  właściciele: ośrodków, apartamentów ,domków, które powstały na terenie, gdzie kilka lat lub nawet kilkanaście lat temu na swoich działkach wycieli drzewa, aby pobudować swoje nieruchomości.

Teraz cięcia wykonane przez leśników, przebudowujące drzewostan - wywołały ich oburzenie i sprzeciw.

Na spotkaniu Nadleśniczy odniósł się także do pojawiających się w różnych źródłach internetowych artykułów i postów szkalujących dobre imię Nadleśnictwa Gryfice oraz jego pracowników, którzy wykonują rzetelnie swoje obowiązki.

Na zakończenie spotkania Nadleśniczy zaprosił wszystkich uczestników do wspólnego posadzenia dębów.

Dąb spośród wszystkich krajowych drzew zasługuje na miano królewskiego drzewa wspierającego ekosystem. Jest długowiecznym symbolem pokoleń i mądrości.