Lista aktualności Lista aktualności

Obchody 83 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka

Pracownicy nadleśnictwa wzięli udział w dwudniowych obchodach rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka.

W dniu 16 września organizatorzy zaprezentowali inscenizację-rekonstrukcję wydarzeń historycznych związanych z męczeńskim losem polskich zesłańców na Sybir.

Historia zesłań Polaków na przestrzeni wieków została pokazana w kilku odsłonach. Począwszy od Konfederacji Barskiej, a kończąc na 17 września 1939 roku. Wywózki w głąb przeklętej ziemi dotknęły ponad milion Polaków.

Podczas swojego przemówienia Zbigniew Bogucki-Wojewoda Zachodniopomorski, powiedział: „Czy to biała, czy czerwona, a dziś putinowska, Rosja zawsze była i jest taka sama-ZBRODNICZA”. Szczególnie dziś musimy o tym pamiętać, kiedy na Sybir są wywożeni-przez rosyjskich zbrodniarzy- obywatele Ukrainy.

Uczestnicy uroczystości mogli także zwiedzić wystawę w sybirackim wagonie pamięci i okolicznościową wystawę w namiocie nadleśnictwa oraz 142 Batalionu Lekkiej Piechoty.

Natomiast 17 września obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebozięcia Najświętszej Maryi Panny w Gryficach. Po zakończeniu części ekumenicznej, poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli pod pomnik Zesłańców Sybiru, gdzie nastąpiło złożenie przez delegację wiązanek.